7نکته مهم در خرید فرش

7 نکته مهم در خرید فرش : 


نکته اول : 


7 نکته مهم در خرید فرش ، اولین نکته خرید فرش ماشینی شناخت انواع فرش موجود در بازار است . فرش‌های ماشینی موجود در بازار عمدتا 500 ، 700 ، 900 ، 1000 ، 1100 شانه با تراکم 1000 ، 1200 ، 1400 ، 17000 ، 2000 ، 2500 ، 2750 هستند . نکته‌ای که در خرید این فرش ها وجود دارد سلیقه شما و جنس فرش انتخابی است . اگر به دنبال فرشی با دوام و طول عمر بالا هستید باید فرش با تراکم و شانه بیشتر را انتخاب کنید که از بین آن‌ها فرش‌های 500 با تراکم 1200 یا 1000 گزینه‌های مناسبی هستند . فرش‌های 700 شانه به دلیل نخ لطیف تر و نازک بودن دوام کمتری دارند .


نکته دوم:


این نکته مربوط به افرادی است که دارای حساسیت پوستی هستند . معمولا در ایران برای بافت فرش‌های ماشینی از آکرولیک استفاده می‌کنند که هم پرز می‌دهد و هم موجب حساسیت می‌شود . در مقابل ، کشورهای دیگر برای بافت فرش ماشینی از BCF استفاده می‌کنند که علاوه بر ارزان بودن ، در هنگام تماس حساسیت کمتری به وجود می آورد .


نکته سوم:


چند سال اخیر فرش‌هایی به نام فرش‌های بلژیکی وارد کشور شدند که به دلیل استفاده از نقش‌های ایرانی ، با استقبال زیادی رو به رو شدند . این فرش های نازک معایبی چون چسبندگی به زمین دارند . علت آن استفاده از لاتکس پشت فرش‌ها است . همین امر شستشوی فرش ها را سخت می کند . زیرا بعد از شستشو لاتکس از بین رفته و فرش کیس می‌ایستد و شاهد بافت گلوله گوله فرش خواهید بود . همان طور که گفته شد شتسشوی این فرش‌ها بسیار سخت است و باید به قالیشوی ماهر و مطمئنی سپرده شود همچنین به علت نازک بودن بهتر است با کفش و صندل بر روی آن‌ها راه بروید .


نکته چهارم :


این نکته در یک جمله بیان می‌شود « به ترمز فرش توجه کنید» سابق بر این شاهد سرخوردن فرش‌های ماشینی بر روی کف پوش بودیم حال با دوخت چرم دور تا دور فرش این مشکل برطرف شده است . این چرم حکم همان ترمز فرش را دارد که باید در هنگام خرید به آن توجه کنید .


نکته پنجم :


پشت فرش‌های 700 شانه به بالا بسیار شبیه فرش‌های دست بافت است به همین خاطر به آن‌ها فرش های دستبافت گونه نیز گفته می‌شود .


نکته ششم:


فرش‌های ترکیه ، چین و هند با کیفیت و جنس نمونه ایرانی در بازار وجود دارند اما قیمت آن ها به دلار است که مقرون به صرفه نیست .


نکته هفتم:


نکته آخر فرش‌های چینی هستند که بسیار شبیه فرش های ایرانی هستند . گاه کارشناسان خبره هم در تشخیص آن‌ها دچار اشتباه می‌شوند . این فرش‌ها در شهری به نام کاشان در کشور چین ساخته می ‌شوند ، تنها راه تشخیص آن‌ها توجه به قیمت است .