سرعت و کیفیت چاپ و پرینت رنگی، دو ویژگی و توانایی که در انتخاب پرینتر لیزری مهم هستند
سرعت و کیفیت چاپ و پرینت رنگی، دو ویژگی و توانایی که در انتخاب پرینتر لیزری مهم هستند

سرعت و کیفیت چاپ و پرینت رنگی، دو ویژگی و توانایی که در انتخاب پرینتر لیزری مهم هستند، سرعت و کیفیت چاپ یکی از مهم ترین مواردی است که در انتخاب پرینتر لیزری باید به آن توجه کنید. همچنین پرینت رنگی، یکی دیگر از قابلیت هایی است که در انتخاب پرینتر باید به آن توجه کنید.

سرعت و کیفیت چاپ

پرینترهای لیزری معمولاً همگی از وضوح ۶۰۰ dpi برای چاپ استفاده می‌کنند و می‌توان گفت که این وضوح برای چاپ متن که وظیفه‌ی اصلی پرینترهای لیزری است کافی به نظر می‌رسد. با این حال بسته به نوع فناوری چاپ پرینتر کیفیت چاپ می‌تواند متفاوت باشد. البته عمده‌ی پرینترهای لیزری کیفیت چاپ خوبی دارند و مدل‌های کم‌کیفیت به ندرت یافت می‌شود. مسئله‌ی دیگر سرعت چاپ است. بسته به میزان حجم کاری که دارید سرعت چاپ می‌تواند مهم یا بی اهمیت باشد. پرینترهای لیزری سرعتی برابر با ۱۰ تا ۳۰ برگ در دقیقه را ارائه می‌دهند. البته چندین مدل هم هستند که ادعا می‌کنند سرعت چاپ در آن‌ها از ۳۰ برگ در دقیقه هم فراتر می‌رود. با این حال ارقام اعلام‌شده توسط شرکت‌های سازنده بیشترین سرعت ممکن دستگاه در کمترین وضوح و برای متن خالی است. در نتیجه شاید در عمل به این سرعت نرسید. با توجه به مقادیر بالا توصیه‌ی ما این است که دستگاهی با سرعت چاپ بیش از ۲۰ برگ در دقیقه تهیه کنید.

پرینتر لیزری M402dn ساخت شرکت hp به گفته‌ی شرکت سازنده سرعتی برابر با ۴۰ برگ در دقیقه ارائه می‌دهد. همان‌گونه که گفته شده سرعتی که در عمل پرینتر قادر است به آن دست یابد با سرعت اعلام‌شده توسط شرکت سازنده متفاوت است. این پرینتر با ظرفیت سینی ۲۵۰ برگ برای مصارف اداری طراحی شده و قدرت و سرعت خوبی دارد. از دیگر ویژگی‌های این محصول می‌توان به قابلیت شبکه باسیم ehternet و صفحه‌نمایش ۲ خطی آن اشاره کرد.

پرینتر لیزری رنگی

برخی از افراد این تصور را دارند که با خرید پرینتری لیزری و رنگی می‌توانند به چاپ عکس بپردازند. این تصور تا همان حد که درست است، غلط هم هست. بله می‌توانید با پرینترهای لیزری رنگی عکس هم چاپ کنید اما فراموش نکنید که پرینترهای لیزری برای چاپ عکس طراحی نشده‌اند. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که پس برای چه قابلیت چاپ رنگی در پرینترهای لیزری تعبیه شده است؟ پرینترهای رنگی و لیزری برای چاپ بروشور، کاتالوگ حاوی متن و اشکال گرافیکی و عکس‌های محدود به کار می‌روند. با این پرینترها می‌توانید عکسی تمامی صفحه به صورت رنگی چاپ کنید اما لطفا انتظار این را نداشته باشید تا کیفیت چاپ مانند کیفیت چاپ پرینترهای جوهرافشان باشد.

پرینتر لیزری i-SENSYS MF628Cw از جمله پرینترهای رنگی است که کارایی خوبی دارد. این پرینتر لیزری ۴ کاره علاوه بر پرینت رنگی، قابلیت‌های اسکن، کپی و فکس را هم ارائه می‌دهد. این پرینت ظرفیت سینی ورودی کاغذی برابر با ۱۵۰ برگ دارد و برای مصارف خانگی سنگین و یا اداری سبک مناسب است. این پرینتر از اتصال شبکه Ethernet و اتصال بی‌سیم بهره می‌برد و همچنین سیستم تغذیه‌ی خودکار در آن تعبیه شده است. می‌توان گفت دستگاه فوق ترکیبی از ویژگی‌های مثبت را در خود جمع کرده.