آیا کسی در حال ردیابی تلفن شماست؟ نحوه متوقف کردن ردیابی گوشی
آیا کسی در حال ردیابی تلفن شماست؟ نحوه متوقف کردن ردیابی گوشی

آیا کسی در حال ردیابی تلفن شماست؟ نحوه متوقف کردن ردیابی گوشی، تقریبا تمامی دستگاه‌ها و نرم افزارها می‌توانند رفتار و حرکات شما را رصد کنند. به همین دلیل است که شما می‌توانید از راه دور یک برنامه، سرویس یا حتی یک دستگاه را رصد یا حتی کنترل کنید. آیا کسی در حال ردیابی تلفن شماست؟ در این مقاله قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم. اجازه دهید خیالتان را راحت کنیم! ردیابی تلفن شما بدون دسترسی فیزیکی به دستگاه شما برای یک کاربر غیر مجاز یا هکر غیر ممکن است؛ مگر این که شما یکی از کارهای زیر را انجام دهید. با ما همراه باشید.

آیا کسی در حال ردیابی تلفن شماست؟

اگر به دنبال جواب کوتاه است باید بگوییم بله! هر فردی می‌تواند روی تمام فعالیت‌های شما به صورت مخفیانه نظارت داشته باشید. این نظارت شامل تماس‌های تلفنی، پیام‌ها، فعالیت‌های مرورگر، تصاویر، ویدیوها،‌ برنامه‌ها و سایر موارد است. این رویه اغلب توسط یک بد افزار یا جاسوس افزار انجام می‌شود. این برنامه‌های مخرب با هدف نظارت و جاسوسی دستگاه به صورت از راه دور توسعه پیدا می‌کنند. با این حال، نفوذ یک جاسوس افزار به این معنا نیست که هکرها می‌توانند در آنِ واحد به تمامی اطلاعات دسترسی پیدا کنند. برای مثال، هکرها شاید بتوانند فعالیت‌های مرورگر را مشاهده کنند اما قادر نباشند به پیام‌های متنی شما دسترسی پیدا کنند. این موضوع که هکرها تا چه اندازه قدرت جاسوسی دارند کاملا بستگی به نرم افزارهای ویروس‌یاب و سیستم امنیتی دستگاهتان بستگی دارد. اگر نرم افزارهای نظارتی با هدف کنترل از راه دور فرزندان به صورت مخفیانه در حال اجراست، این برنامه‌ها قادر هستند موقعیت مکانی کاربر گوشی را به صورت زنده گزارش کرده یا از راه دور گوشی را کنترل کنند. با این اوصاف، در یک سناریوی بدتر اگر واقعا یک هکر در حال ردیابی تلفن شماست باید چه اقداماتی را انجام داد؟

اجازه دهید خیالتان را راحت کنیم! ردیابی تلفن شما بدون دسترسی فیزیکی به دستگاه شما برای یک کاربر غیر مجاز یا هکر غیر ممکن است؛ مگر این که شما یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

  • نصب یک برنامه‌ی بد افزار از یک اپ استور ثالث به صورت ناخواسته
  • به اشتراک گذاشتن رمز کارت‌های اعتباری و بانکی از طریق یک کمپین کلاهبرداری یا به اصطلاح فیشینگ
  • آپدیت نبودن نرم افزار امنیتی دستگاه برای یک مدت طولانی (برای مثال یک سال یا بیشتر)

حالا که شما متوجه شده‌اید می‌توان به راحتی روی فعالیت‌های شما در تلفن همراه جاسوسی کرد، در ادامه توضیح می‌دهیم چطور می‌توانید از جاسوسی تلفن خود مطلع شوید.

نحوه متوقف‌ کردن ردیابی گوشی موبایل

اگر کاملا مطمئن شده‌اید که گوشی تلفن شما در حال رصد است، شما با انجام کارهای زیر می‌توانید جلوی ردیابی را بگیرید:

  • حذف برنامه‌های ناشناس
  • اعمال لیست سیاه برنامه‌ها
  • نصب برنامه‌ها از اپ استورهای رسمی (یا دریافت فایل‌های نصبی از سایت‌های مطمئن)
  • ریست فکتوری کردن گوشی هوشمند
  • اگر دارای فرزند هستید و گوشی او را قرار است کنترل کنید، از برنامه‌های کنترل والدین یا فعال‌سازی این قابلیت روی گوشی هوشمند آنها اقدام کنید.
  • از باز کردن فایل‌های ضمیمه‌‌ای یا لینک‌ها در ایمیل‌هایی که ارسال‌کننده‌های ناشناس دارند پرهیز کنید.
  • برای نصب یک آنتی‌ویروس اقدام کنید.

به طور معمول بهترین راه حل برای متوقف کردن ردیابی تلفن، اجرای ریست فکتوری است. حداقل از این بابت اطمینان حاصل می‌کنید که از شر برنامه، سرویس یا فایل مخرب راحت می‌شوید. لازم به ذکر است قبل از انجام این روش، بد نیست از فایل‌های مورد نیاز خود بکاپ بگیرید؛ چرا که با انجام ریست فکتوری، عملا تمامی اطلاعات حافظه‌ی داخلی گوشی برای همیشه پاک خواهد شد.